Polgármesteri Köszöntő

Bencsik Barnabás polgármester

Tisztelt Látogatók!

Üdvözlöm Önöket Baksa megújult honlapján! Nagy örömömre szolgál, hogy egy korszerűbb, átláthatóbb online felületen köszönthetem Önöket, amely településünk értékeit és közösségünk mindennapjait hivatott bemutatni. Az új honlap célja, hogy mindenki számára gyorsan és egyszerűen elérhető információkat nyújtson, legyen szó helyi hírekről, eseményekről, vagy hivatalos ügyintézésről.

Bízom benne, hogy ez az új platform nemcsak a helyi lakosoknak, hanem a látogatóinknak is hasznosnak bizonyul majd. Együttműködésünk és közös munkánk eredményeként remélem, hogy Baksa továbbra is egy élhető, barátságos és fejlődő település marad. Fedezzék fel az oldal új funkcióit, és legyenek részesei közösségünk sikereinek!

Köszönöm, hogy ellátogatott honlapunkra, és bízom benne, hogy minden szükséges információt megtalál rajta.
Jó böngészést kívánok!

Hírek

MFP-ÖTIFB/ 2024 Önkormányzati tulajdonú ingatlanok fejlesztése, önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó beszerzések-2024-Tengeri

MFP-ÖTIFB/ 2024 Önkormányzati tulajdonú ingatlanok fejlesztése, önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó beszerzések-2024-Tengeri

Tengeri Község Önkormányzata a Magyar Falu Program 2024 évi önkormányzati feladatellátáshoz kapcsoló......

Tovább olvasom...
Nov 20, 2024
Gallus Kft. pályázata

Gallus Kft. pályázata

...

Tovább olvasom...
Nov 30, 2023
MFP-ÖTIK/2022, Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése-Baksa

MFP-ÖTIK/2022, Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése-Baksa

Baksa Község Önkormányzata a Magyar Falu Program keretében 2022-ben meghirdetett pályázaton 53 361 8......

Tovább olvasom...
Oct 31, 2023

Események

Közelgő eseményeink

Baksáról

baksai templom

Ritkán akadnak olyan írásra, amely arról számol be, hogy egy bizonyos helyiség mikor, melyik esztendőben létesült. Korai helyiségeink közé tartozik BAKSA is, első megtelepülésének, neve megalkotásának időpontja ismeretlen. A község nevéről „Boxa” írásmódban 1247-ből vannak adatok. (Győrffy I. 177.) A helyiség neve személynév eredetű, vagyis a régi magyar Baksa (feltehetőleg a régi szláv Boksa ill. Bogsa személynév átvétele, jelentése: Isten) személynév lett településnévvé. Baksa legkorábbi – ismert- birtokosai a kovázdi vár (ahol a Dráva a Dunába ömlik) katonái, ún. várjobbágyok voltak. A hajdani Baksa nagyobb volt a mainál, magába foglalta egész Tengeri területét, ill. Kisdér területének egy részét. Az egészet kettészelte É-D irányba haladó vízfolyás, ma Malomárok. A középkorban a területen új falvak születtek. Az egykor kovázdi várjobbágyok kezén lévő, de a XIII. sz. közepére földesúr nélkül maradt baksai részt Németi nemzetségbeli Leonhard ispán szerezte meg.

A török hódoltság idején A XVI. században a Pécs- Szigetvár és a Siklós-Sellye fő útvonalszakasz Baksát és környékét a nagyobb mezővárosok és a kereskedelmi központok piacaival, vásáraival hozta összeköttetésben. A mohácsi csatában szétvert, menekülő magyar hadsereget üldöző török lovas alakulatok Baksa vidékén 1526. augusztus 29-ét követő napokban jelentek meg. A falu népe feltehetőleg a közeli erdőkbe szerzett menedéket. 1532. júliusában Szulejmán szultán csapatai és Szapolyai János király magyar hívei a Siklós-Szigetvár útvonalon vonultak el. A török katonai- polgári közigazgatás alatt 1543 után Baksa vidéke a mohácsi szandzsákba tartozott. A török náhije (járásféle területegység) a török helyőrségek székhelyére piacra járó falvakat fogta össze. Ebben az időben Baksa lakosai Pécsre vitték be áruikat eladni. Szulejmán szultán 1543. évi nyári hadjáratai után az elfoglalt magyar területek lakosságát, ill. azok termőképességét részletes török adójegyzékbe, ún. defterbe vetette fel. Baksa vidékére vonatkozóan 7 évben feljegyzett deftert ismerünk, melyből 4 kézirata Isztambulban a Levéltárban található, a másik 3 ( 1554,1565, 1582) Bécsben maradtak fenn. Az 1580-as évek után a gazdasági állapot lassú hanyatlásnak indult, a gyors gazdasági pusztulást az 1593 után megindult 15 éves háború hozta magával. Ezekben az időkben Baksa lakói valószínűleg az erdei tisztásokon húzták meg magukat, a falvak belső lakótelkei néhány évig lakatlanok maradtak.

Tovább olvasom...